Широко поширеною, але помилковою докорінно є думка, що посилена робота мозку та роздуми на тему про те, чим розбавити автоемаль – момент, повністю позбавлений практичності та важливості. Здавалося б, навіщо турбувати себе, адже набута фарба апріорі має бути готовою до використання, до чого зайві маніпуляції? Певною мірою це справді так, склад деяких видів автоемалей вже містить розчинник. Але варто пам'ятати, що в процесі транспортування та зберігання склади мають властивість загусати, використання такої фарби може призвести до появи дефектів на поверхні, що обробляється. Таким чином, розумніше своєчасно задуматися про те, як надати автоемалі придатну для фарбування консистенцію. Нижче наведена стаття допоможе детально розібратися в цьому питанні.
Особливості автоемалей в залежності від складу та різновиду
Перш ніж розпочати вирішення актуального питання про те, як розводити автоемаль для фарбування, бажано ознайомитися з рекомендаціями виробника, наведеними в інструкції до складу. На банці якісної фарби наводяться варіанти розчинників, які можна використовувати для тієї чи іншої емалі. Якщо порушити рекомендації, фарба може повестися непередбачено – можлива поява пластівців, розшарування, зміна відтінку.
Важливо! Перше та непорушне правило фарбування автомобіля – суворе дотримання рекомендацій виробника, який точно нісенітниці не порадить.
Не буде зайвим і короткий екскурс до емалі. Так, автомобільна фарба включає такі компоненти:
- Пігмент, що фарбує. Являє собою порошкоподібну речовину, що несе відповідальність за насиченість кольору та відтінок фарби.
- Сполучний. Забезпечує фіксацію пігменту на поверхні, що фарбується.
- Розчинник. Надає фарбі необхідної консистенції. При правильному співвідношенні об'єму розчинника та інших компонентів склад рівномірно лягає на поверхню.
Після нанесення фарби на елемент кузова автомобіля розчинник повністю випаровується в процесі висихання, утворюючи міцне та еластичне покриття, розраховане на тривалий термін служби.
Отже, якщо процес розведення фарби необхідний, потрібно визначити, який розчинник для автоемалі вибрати. Як основний критерій потрібно навести склад емалі, залежно від особливостей якого фарба поділяється на види:
- Алкідна. Як основний компонент використовується смола, яка дозволяє фарбі якісно і швидко висихати за звичайних умов. Істотний недолік – необхідність нанесення кількох шарів лаку. Використовувати цей варіант рекомендується лише для фарбування окремих елементів.
- Меламіноалкідна. Ця фарба полімеризується тільки за високих температур, що виключає можливість застосування в побутових умовах. Автоемаль створює ідеальне глянсове покриття високої міцності.
- Акрилова. Найпростіший і зручний варіант, що не вимагає обов'язкового використання лаку. Фарба створює міцний шар та насичений колір.
Перед тим, як розвести автоемаль, рекомендується врахувати рівень її концентрації. Усього виділено три типи: високо, середньо та низьконаповнена. При неправильному підборі розчинника фарба висихатиме надто швидко, що загрожує утворенням на поверхні дефектів.
Поради та рекомендації щодо вибору розчинника для автоемалі
А тепер відкинемо екскурс у теорію і приступимо до більш цікавої практики. Отже, перш ніж ламати голову над тим, як розвести емаль для фарбування авто, рекомендується заглянути в інструкцію до упаковки. Цілком можливо, що виробником вже вказані ідеальні варіанти розчинників або розріджувачів. Якщо інформація відсутня, слід спиратися на низку таких рекомендацій:
-
Багатокомпонентний склад Р-4, що включає ацетон або толуол. Ідеальна відповідь на питання, чим розбавити алкідну емаль.
- №646 та 647. №646. належить до агресивних розчинників, який змінюють як консистенцію, а й склад барвника. В принципі, цей варіант універсальний, проте застосовувати його слід з обережністю, особливо при роботі з фарбами алкіду. №647 відрізняється високою агресивністю дії, використовувати цей розчинник рекомендується тільки при роботі з лаками або нітро фарбою.
- Уайт спіріт. Вкрай рідко використовується як розчинник, застосовувати можна тільки для розведення гумобітумної, а також сланцевої мастики.
- Ксилол. Використовується для розведення фарб, до складу яких входять хлорований полімер.
Роздумуючи над питанням, чим розбавити алкідну автоемаль Vika або будь-яку іншу фарбу, слід в першу чергу враховувати рекомендації виробника або професіоналів. Не слід покладатися на свій досвід, особливо в тому випадку, якщо такий відсутній. Дії навмання можуть вимагати перефарбовування авто.
Інструкції з використання розчинників
Перш ніж розбавити акрилову автоемаль, алкідну або нітро, рекомендується ознайомитися з варіантами пропорцій розчинника та фарби:
- 1:1. Такий варіант є оптимальним для нанесення нижніх шарів фарби, цей склад легко наноситься пензлем.
- 1:2. Застосовується для вторинного шару фарбування, також наносити рекомендується пензлем.
- 1:5. Рідкий склад, який можна використовувати для фарбування фактурних поверхонь завдяки здатності проникати в тріщини і маскувати нерівності.
- 1:15. Застосовується виключно для специфічного фарбування, наприклад створення градієнта. Фарба, приготовлена у такому відсотковому співвідношенні, має м'який ненасичений відтінок.
Практично всі види автоемалей реалізуються у густому вигляді, відповідно, питання необхідності застосування розчинника актуальне завжди. Але мало хто знає, що за допомогою цього універсального засобу можна не тільки надати фарбі потрібний ступінь густоти, але й повернути до життя емаль, що засохла. Для цього достатньо залити фарбу окропом, після чого, додавши розчинник, домогтися потрібної консистенції. Зрозуміло, емаль втратить деякі характеристики, але дозволить заощадити на купівлі нового пакування фарби, що в ряді випадків дуже актуально.