Автомобіль вимагає періодичного догляду та обслуговування. І якщо в автосервіс зазвичай заїжджають щорічно або після досягнення певного пробігу, то автомийки необхідно відвідувати частіше. Встає вибір: класичне миття, де всім займаються професійні мийники, або миття самообслуговування, що передбачає, що власник машини все зробить сам? Розбираємось, як влаштовані «самомийки», як користуватися мийкою самообслуговування, як правильно мити машину і чи є взагалі у такого виду сервісу переваги.
Що таке мийка самообслуговування
Як правило, це максимально проста будівля, яка має тільки дах і легкі перегородки, найчастіше з банерної тканини, що ділять майданчик на кілька постів. І на кожному встановлено обладнання для миття автомобіля.
У розпорядженні клієнта — пістолети-розпилювачі апаратів високого тиску, що подають воду, миючі засоби та стиснене повітря, а також автомат для прийому оплати та керування миючим обладнанням. Користувачеві залишається лише визначитися, як саме він хоче помити свою машину, сплатити час і розпочати роботу.
Як користуватися мийкою самообслуговування
У випадку з кожним конкретним автомийкою алгоритм дій може трохи відрізнятися, але загальний порядок такий:
- Ставимо машину на вільне місце.
- При необхідності виймаємо із салону килимки та закріплюємо їх на спеціальних тримачах, які зазвичай є на стінках посту.
- Визначаємось із сумою, яка знадобиться для миття машини.
- Проводимо оплату (нерідко приймають банківські картки, але іноді тільки готівкові або спеціальні жетони, які треба попередньо купити у співробітника миття).
- Моєму автомобіль за технологією, описаною на мийці.
Інструкція, в ідеалі, має бути вивчена заздалегідь. Наприклад, поки ви чекаєте своєї черги, щоб скористатися автомийкою. Це допоможе діяти максимально швидко, адже платити доведеться буквально за кожну секунду. З іншого боку, від правильності методики залежить результат.
Поки миєте автомобіль, не забудьте протерти свої двірники, щоб видимість на дорозі була кращою, а якщо помітили що ваші вже зовсім зносилися, то звертайтеся до надійного інтернет магазину двірників на авто Dvorniki24.com.ua.
Абсолютна більшість «самомийок» оснащена системами безконтактного миття з автоматичною подачею всіх необхідних компонентів - проточної води під тиском, миючих засобів та повітря. Різниця може бути в тому, що на мийці самообслуговування буде один пістолет, в якому в залежності від програми змінюється вміст, а десь під кожен тип коштів заведені власні розпилювачі і вам доведеться вибирати відповідний.
Крім того, важливо зрозуміти, як працює автомийка самообслуговування з паузами. Наприклад, у ситуації, коли ви покрили кузов автомобіля піною і чекаєте, поки вона розчинить бруд. Десь потрібно натискати спеціальну кнопку «Стоп» чи «Пауза», щоб зупинити списання коштів, десь очікування платне, але тарифікація нижча, ніж при використанні обладнання. Досвідчені «самомийники» рекомендують оплачувати послугу мінімальними сумами: наприклад, спочатку витратити кошти на те, щоб збити бруд і завдати активної піни, потім почекати (гроші просто закінчаться, і пістолет перестане працювати), внести ще кошти і змити піну, - І так далі.
Мийки часто оснащують і пилососом - на окремому посту. У таких місцях можна очистити автомобіль не лише зовні, а й усередині.
Як правильно мити машину на мийках самообслуговування
Як краще мити машину на миття самообслуговування - питання неоднозначне. Відповідь на нього залежить від безлічі змінних: наскільки брудний автомобіль, скільки часу на мийку у вас є, а також які режими передбачені на конкретній «самомийці».
Якщо вам потрібно швидко помити машину на миття самообслуговування, достатньо мінімальних зусиль:
- нанести на кузов активну піну;
- почекати кілька хвилин, поки хімія зробить свою справу;
- змити піну і бруд струменем під тиском, а потім ополоснути кузов чистою водою;
- продути стисненим повітрям замки, шарніри склоочисників і самі щітки, гумові ущільнювачі дверей - якщо на «самомийці» є така можливість і справа відбувається взимку.
Але якщо ви хочете очистити машину якісніше, потрібно витримувати правильний порядок миття автомобіля на миття самообслуговування, який дозволить добре відмити і кузов, і колеса, і салон.
Як правильно мити машину на самообслуговуванні:
- Витягніть із салону килимки, якщо вони брудні. Зазвичай на посту для них є спеціальні кріплення у вигляді затискачів. Мийте їх так само як автомобіль, але без нанесення захисного покриття. Якщо на кузові встиг утворитись товстий шар бруду, збийте його водою під тиском.
- Нанесіть активну піну на кузов автомобіля. В ідеалі краще наносити її на суху поверхню (інакше вона швидко стіче), але якщо ви збивали бруд, то виконати цю умову не вдасться. Важливо, щоб піна покривала весь кузов.
- Зачекайте 2-3 хвилини, щоб розчинити бруд і полегшити його відокремлення від кузова.
- Змийте активну піну проточною водою.
- Промийте автомобіль демінералізованою водою (її ще називають «осмос»), щоб після висихання не залишилося слідів на фарбі.
- За бажанням нанесіть захисне покриття: воно може називатися "віск" або "блиск" залежно від миття.
- Продуйте повітрям замки дверей та ущільнювачі дверей.
- Не забудьте покласти назад килимки.
Зверніть увагу на режим промивання — зазвичай він включається окремою кнопкою. Це не те саме, що, наприклад, «вода під тиском». Вода під час миття проходить очищення і знову використовується - це дозволяє скоротити витрати. Але незважаючи на очищення, в ній все ж таки досить багато солей, а вони після висихання можуть залишити розводи на кузові. Щоб їх не було, потрібно обполоснути вимиту поверхню чистою (не плутати з очищеною) водою: вона і подається в режимі ополіскування. Тому важливо дотримуватися порядку операцій з миття автомобіля, рекомендований на конкретній мийці.
Як мити машину на миття самообслуговування взимку
Перераховані вище рекомендації актуальні і для літнього, і для зимового миття, але робота з миттям самообслуговування в холодну пору року має свої нюанси. Про ці особливості важливо знати, якщо ви не хочете нашкодити собі та своєму автомобілю.
- Миття машини на миття самообслуговування в зимовий період вимагає вибору сервісу із закритими опалювальними боксами. При мінусовій температурі вода миттєво застигатиме на поверхні кузова, і якісно змити бруд не вийде.
- Перед початком миття дайте автомобілі постояти кілька хвилин у теплому боксі, щоб машина зігрілася.
- Ретельно промивайте колісні арки, диски та низ автомобіля. Постарайтеся помити і днище теж, щоб видалити реагенти та дорожню сіль, якими вдосталь покриті засніжені дороги.
- Обов'язково продуйте замки і ущільнювачі дверей, інакше на морозі вода перетвориться на лід і у вас будуть проблеми з відчиненням дверей.
- Після миття не залишайте автомобіль на стоянці - краще поїздити на машині з увімкненим салонним обігрівачем і обігрівом скла, щоб вони не запітніли зсередини. Також можна відкрити всі вікна і протягом кількох хвилин «проморозити» автомобіль, що допоможе уникнути запотівання скла на початку руху наступного разу.
Що ще потрібно знати, якщо зберетеся мити машину на самообслуговуванні у сильний мороз? Якщо температура на вулиці опустилася нижче -10°C, волога на кузові, що залишилася, буде застигати миттєво. Щоб не отримати «глазур» на кузові, склоочисниках і в отворах, краще протерти автомобіль після миття сухою серветкою з мікрофібри. Або заплатити дорожче, але поїхати на професійне миття, де машину обов'язково висушать перед видачею.
Мийка самообслуговування - як мити, щоб не пошкодити автомобіль
Якщо ви вирішили скористатися "самомийкою", то робити це потрібно так, щоб не просто прибрати бруд, але і не завдати шкоди машині. Миття хоч і безконтактне, але струмінь води з високим тиском здатний пошкодити автомобіль. Щоб цього не сталося, дотримуйтесь наступних правил:
- Не наближайте сопло пістолета ближче 30 см до кузова - якщо струмінь потужний, великий ризик пошкодити фарбу (особливо коли вона незаводська).
- Якщо на автомобілі є місця зі сколами лакофарбового покриття, тримайте від них розпилювач трохи далі, ніж звичайно, щоб мінімально впливати на дефект.
- У місцях кріплення молдингів, логотипів та інших декоративних елементів ніколи не спрямовуйте струмінь води під гострим кутом – поєднання кута та високого тиску здатне відірвати приклеєні деталі.
- Не спрямовуйте потік води прямо на радіатор, що загрожує пом'ятими стільниками.
- У жодному разі не намагайтеся відтерти забруднення ганчіркою, що в'їлися, - тільки подряпаєте кузов
Чи можна заощадити на мийках самообслуговування
Навіть якщо ви знаєте, як користуватися мийками самообслуговування, не завжди економія, порівняно з послугами професіоналів, буде відчутною. І ось чому.
Легко забруднити та зіпсувати одяг. Як би акуратно ви не працювали, бризки і бруд летітимуть на всі боки. Краще одягати для миття щось простіше.
Якісна безконтактна хімія агресивна. Якщо вона потрапить, наприклад, на шкіряне взуття і встигне висохнути, може залишитися слід.
Хімія на мийках самообслуговування працює гірше, ніж на професійних мийках . По-перше, тому що її часто сильно розбавляють задля економії. По-друге, будь-який продукт для споживчого використання поступається професійному. Та ж агресивність (а від неї залежить здатність розчиняти бруд) хімії на «самомийках» зазвичай нижча — якість страждає, проте нижчий ризик, що вона завдасть шкоди при контакті зі шкірою чи одягом.
Для економічного миття потрібен досвід. Інакше у вас буде багато часу, а час — гроші. Ну а "працювати" мийником задля економії не завжди розумно.
Якщо говорити про економію часу, автомийки самообслуговування дуже люблять таксисти (від них вимагають щоб автомобіль виглядав пристойно навіть у погану погоду), які створюють великі черги. Тож швидко помити машину вдається не завжди. До речі, у деяких місцях тарифи можуть залежати від часу доби, тому це питання також варто вивчити заздалегідь.
У будь-якому випадку, як і будь-який сервіс самообслуговування, мийка програє тим, де працюють професіонали. Тому хоча б раз на пару місяців варто не пошкодувати коштів і заїхати туди, де машину помиють за вас без поспіху та із застосуванням кращих засобів.
Отже, дуже коротко
- Наперед вивчіть особливості роботи обраного миття самообслуговування, включаючи нюанси тарифікації та оплати.
- Визначтеся, яке миття вам потрібне, і сплануйте свій порядок дій, щоб не витрачати час.
- На миття самообслуговування краще приїжджати у робочому одязі.
- Будьте обережні в процесі самостійного миття автомобіля, щоб не пошкодити кузов і декоративні елементи.
- Не відмовляйтеся від обробки кузова воском та продування замків та дверей стисненим повітрям.
- Якщо не впевнені у своїх силах чи сумніваєтеся, що зможете якісно помити автомобіль власноруч, – віддайте перевагу традиційній автомийці.
- Автомийка самообслуговування – оптимальний варіант, якщо ви миєте машину щодня або частіше за раз на тиждень. В інших випадках краще вибирати традиційну автомийку.